Na titulní stranu


Několik ukázek z mých projekčních prací



Daniela Filipiová - Váš kandidát do Senátu

Média a rozhovory

Odpověď na dotaz čtenáře časopisu Můžeš

Vážená paní senátorko,
do redakce Můžeš přišel dopis čtenáře, kteří míří vám. Buďte tak laskava a stručně prosím odpovězte, rádi vaši odpověď otiskneme.

Vážená redakce,
rozumím, že se snažíte vysvětlit všechny změny a novoty, protože naše úřady to pořádně neudělaly. Koho by to ale překvapilo, když senátorka, dokonce sama na vozíku (!) napíše do svého sloupku v Můžeš otázku, že by jí zajímalo, zda si někdo dal práci s přezkoumáním přístupnosti úřadů práce. A kdo jiný, proboha, by takové věci už měl iniciovat, když ne ona? Jak je vůbec možné, že to neví? A proč v roce 2012 ještě nemáme všechny úřady přístupné? Řekl bych, že to zavání porušováním základních lidských práv.
Díky, pokud můj dopis otisknete!

Vážený pane Holube,
to, že všechny stavby občanské vybavenosti nejsou dosud přístupné, vyplývá bohužel z toho, že zákon říká, že se podle vyhlášky 398/2009 Sb. postupuje „jen“ u novostaveb a u rekonstrukcí. Je-li nějaký úřad ve starém, nepřístupném objektu je pouze na dobré vůli majitele, zda si uvědomí nutnost přestavby. Mnohdy navíc dochází k tomu, že se při rekonstrukci záměrně využije (a často doslova zneužije) možnost nepřihlížet ke znění vyhlášky. Ve vyhlášce v §2, odst. 2 se uvádí, že není-li z technických důvodů přestavba objektu na bezbariérový možná, požadavky vyhlášky se neuplatní.
Pozastavujete se nad tím, že se jsem z pozice senátorky neiniciovala přezkoumání přístupnosti úřadů, potažmo nezařídila přestavbu. Asi máte pravdu, že jsem se o to zajímat mohla. Ale obávám se, že to by bylo asi tak vše, co by se stalo... Vyhlášku, která je součástí stavebního zákona máme již od roku 1994 a realita je jaká je. Neexistuje-li vůle, nejsou-li navíc potřebné finance, není-li zákonný důvod k rekonstrukci objektu na bezbariérový, nikdo nic neudělá. Bohužel.
Situace obecně je velmi špatná – to ale asi pro vás není žádná novinka. Věřte mi, že se snažím stav změnit ze všech sil, ale je to boj s větrnými mlýny. Možná jste asi před rokem četl můj sloupek, kde jsem psala, že se rýsuje možnost, že bych konzultovala studentské projekty na pražské Fakultě architektury (jsem totiž přesvědčená, že toto je cesta ke změně situace). Počáteční nadšení ze strany vedení školy přešlo postupně v mrazivé ticho a nezájem...
Přeji vám krásné dny.
DF

Bydlení lidí s handicapem
Příspěvek v katalogu rodinných domů Komplet, ročník 2001

Hovory o bydlení
Rozhovor v časopise Můj dům, 7/2000

Nemohu na nohy, ale...
Rozhovor v Nedělních novinách, 16.7.2000

Otázka pro...
Rozhovor v Novinách Prahy 2, 6/2000

Na návštěvě u...
Rozhovor v Radničních novinách Prahy 3 v č. 5/2000

Psychické bariéry se odstraňují hůř než fyzické.
MF DNES, 12.4.2000

Schody ve snu.
Rozhovor v Reflexu 29/1999

Tudy to nejde.
Reportáž psaná na vozíku. Pátek Lidových novin 5/1999

Život bez bariér.
Povídání v časopise ELLE v rubrice Osobnosti, únor 1999

Interview
v časopise Architekt 10/1998

 Nahoru
Na titulní stranu